Zuzka Bergerová - cvičení jógy

Zuzana Bergerová

Moje životní cesta je spojená s Jogou, vědomě/nevědomě, již od dětství. První studium Jogy proběhlo při studiu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1993). Pak následovaly první cesty do Indie a jogové workshopy. V Čechách jsem pak v roce 2008 dokončila jogovou školu ve studiu Arha, následně v roce 2013 studium Hormonální jogové terapie v Berlíně s D. Rodrigues a studium Jogy a jogové terapie "Cestou jogy" s Michaelou Svatou. Deset let jsem učila ve Škole Jogy FISAF a jak říká Můj Učitel "nevyhodili Tě, byla jsi odejeta..." a jsem za to vděčná. V současné době se každý den věnuji studiu Bhagavadgity a vlastním jogovým praxím. Učím veřejnou praxi a individuální hodiny. Není okamžik v životě, který by nebyl Jogou.

"Kdy jsem se začala zajímat o techniky jogové terapie/ulevující techniky? A proč už mi není umožněno učit Hormonální jogovou terapii? Dlouhou dobu jsem chodila " k Józe" pro pomoc, pro lék. Ulevit si od bolesti ve fyzickém těle, zapomenout, "přijít na jiné myšlenky" v překladu ulevit si od bolesti v nefyzickém těle. Chodila jsem si "brát", abych žila a dávala. Pak v mém životě nastalo období, kdy mě "řízený konaný dech" začal dusit a fyzické konané asany nefyzicky bolet. Nebylo možné rozumem vést TO, co nás všechny přesahuje. Zároveň jsem se motala ve víru vnitřního smutku, hodnocení, neschopnosti zhubnout a přehnaného pití alkoholu, kterému předcházely dlouhé roky kouření marihuany a užívání antidepresiv. Poté nějakou dobu trvalo, než vzniklo nerozumové přijetí a s tím brzy vzniklo "nekonání" dechu a aniž bych je hledala, vznikly očistné procesy, které vedly ke zbavování.

Přestala jsem lidi učit, jak mají dýchat, jak správně "dělat" jogové pozice, jak relaxovat, jak "vést světlo". Začala jsem učit vnímání fyzického těla, vnímání dechového pohybu a vnímání obsahu mysli. Vedu k všímání si a rozlišování, ne k hodnocení. Vzniká Poznání Klidu a Stálosti, Stav, který je umožněn všem vědomým bytostem. Vnitřní jogové praxi se věnuji každodenně, rok od roku je jemnější a zatím nevznikl moment, kdy by mi nedávala smysl. Děkuji, že je mi umožněno učit, pomáhat a předávat dál Jogu, lidem s upřímným záměrem bez rozdílu zkušeností nebo věku.

Poděkování

Děkuji Učiteli, Michaele Svaté, za trpělivost, nekonečnou laskavost, moudrost, opravdovost a odvahu, které mi dává do mých kroků.

Nekonečné díky a lásku mému muži a mým dětem.

Děkuji, že Vás mám

Om Shanti Shanti Shanti

yoga therapy in English - I have started to teach yoga therapy in English and it is for me a very interesting experience, because suddenly I have just a few words to explain and to guide the person compare to the Czech language, but it works and I have realized that the true is not about language and my way of teaching is probably very near to people, honestly maybe much more easy to understand, because there is no chance to be lost in words :-) very interesting experience....(contact: 608507303, Mo-Fri Prague 4 - Branik).