Zuzka Bergerová - cvičení jógy

Jogová terapie

Jóga (chcete-li jogová terapie) přináší pochopení, uvolnění, řešení a klid. Je založena na Vašem rozhodnutí a Vaší pravidelné praxi. O Józe nemusíte vědět vůbec nic. Dobré je vědět, proč chcete přijít.

Učím pondělí až pátek dopoledne v domácím prostředí se zahradou (Praha 4 - Braník) Kontakt

Pracuji s lidmi (ženy i muži), kteří se upřímně zajímají o Jógu, nebo je trápí "bolesti" ve fyzickém nebo nefyzickém těle od dětí až do věku 83let :-). Pomáhám také ženám, které nemohou otěhotnět (bez udaných zdravotních důvodů), prochází opakovanými potraty, neúspěšnými pokusy o umělé oplodnění......

Často se na mě obracíte, abych Vás naučila Hormonální jogu. Proto vnímám, že je správný čas pro tento "coming out" :-) a vysvětlení proč už mi není umožněno učit Hormonální jogovou terapii a kdy jsem se začala zajímat o techniky jogové terapie/ulevující techniky?

Dlouhou dobu jsem si chodila " k Józe" (včetně Meditací) pro pomoc, pro lék. Ulevit si od bolesti ve fyzickém těle, zapomenout, "přijít na jiné myšlenky". Chodila jsem si "brát", abych žila a dávala. Do tohoto přibližně patnáctiletého období patřila i praxe a výuka hormonálky. Pak v mém životě nastalo období, kdy mě "řízený konaný dech" začal dusit a fyzické konané asany nefyzicky bolet. Nebylo možné rozumem vést TO, co nás všechny přesahuje. Zároveň jsem se motala ve víru rozmotávání vnitřního smutku, hodnocení, neschopnosti zhubnout/odporu k fyzickému tělu, přehnaného pití alkoholu, kterému předcházely dlouhé roky kouření marihuany a užívání antidepresiv. Poté nějakou dobu trvalo, než vzniklo nerozumové přijetí a s tím brzy vzniklo "nekonání" dechu, a aniž bych je hledala, vznikly očistné procesy, které vedly ke zbavování. Každá z těchto vět by vydala na knihu.

Přestala jsem učit, jak dýchat, jak správně "dělat" jogové pozice, jak relaxovat, jak "vést světlo". Začala jsem učit vnímání fyzického těla, vnímání dechového pohybu a vnímání obsahu mysli. Vedu k všímání si a rozlišování, pak vzniká prostor pro Poznání Klidu a Stálosti, Stav "bez pohybu mysli" (nečinnost v činnosti), který je umožněn všem vědomým bytostem. Nejen na "jogové podložce", ale celý den od okamžiku probuzení, až po usnutí. Vnitřní jogové praxi se věnuji každodenně, rok od roku je jemnější a zatím nevznikl moment, kdy by mi nedávala smysl. Není už okamžik v životě, který by nebyl Jogou.

 

Děkuji, že je mi umožněno učit, pomáhat a předávat dál Jógu, lidem s upřímným záměrem bez rozdílu zkušeností nebo věku.

Nešlo by to bez Učitele. Děkuji Učiteli, Michaele Svaté, za trpělivost, nekonečnou laskavost, moudrost, opravdovost a odvahu, které mi dává do mých kroků.

Nekonečné díky a lásku mému muži a mým dětem (malinkatým velikánským Učitelům (nejen) v průběhu mých čtyř těhotenství, kteří daly vzniknout systému "těhotenské Jógy a Jógy po porodu").

Děkuji, že Vás mám

Om Shanti Shanti Shanti

 

"...jednou TO všechno začne dávat smysl. Do té doby se tomu zmatku směj, nebo si trochu poplač.... a nezapomeň, že všechno má svůj důvod."

Reference:

"Na individuální terapie k Zuzce mě přivedla moje cesta za vytouženým miminkem. Do té doby jsem si myslela, že moje disciplína, dodržování všech pravidel nebo třeba cvičení hormonální jógy silou, je ta nejlepší a správná cesta, která mě dovede k mému cíli, protože do té doby to tak fungovalo. Při jógové praxi, kterou mě Zuzka provázela, jsem ale začala zjišťovat, že některé věci, situace, vznikají přirozeně a že je tam svojí disciplínou a hlavou nedostanu. Asi nejcennější zkušeností pro mě je, že v určitých situacích přesně vím, co mám dělat a nemusím se ptát pěti kamarádek, konzultovat problém se třemi lékaři nebo zběsile googlovat. Vím, že jsem na začátku, ale jsem ráda, že jsem mohla díky jógové praxi pochopit, že disciplína a dril není vše a že je potřeba vnímat sebe. A když se vrátím na začátek, proč jsem vlastně k Zuzce přišla, tak si troufám říct, že jógová praxe mě přivedla i k mému vytouženému miminku, děkuji." Lenka Mikulková, prosinec 2021

 

yoga therapy in English - I have started to teach yoga therapy in English too and it is for me a very interesting experience, because suddenly I have just a few words to explain and to guide the person compare to the Czech language, but it works and I have realized that the true is not about language and my way of teaching is probably very near to people, honestly maybe much more easy to understand, because there is no chance to be lost in words :-) very interesting experience.... if I could help you with your way of yoga call me 608507303, I teach Mo-Fri at home (Prague 4 - Branik).

 

Mgr. Zuzana Bergerová, zuzana@yogavila.com, +420608507303